Plody černého bezu všude kolem nás neomylně hlásí začátek podzimu. Najdete ho kolem cest, v parcích a samozřejmě u polí. Stačí najít čisté místo a tento poklad přírody si můžete nasbírat i vy. A pak si z něj připravit třeba bezový sirup podle našeho receptu.
Černý bez – zázrak přírody
Černý bez je přímo zázračná rostlina, s jejíž pomocí se v historii léčilo mnoho neduhů. Na jaře se zpracovávají jeho květy, od srpna do října pak zase plody – bezinky. Květy i plody černého bezu mají silné antioxidační účinky a využívají se zejména na podporu léčby chřipky či nachlazení. Bez roste volně, především na venkově a při sběru je třeba vybrat vhodné místo, kde bez není kontaminovaný například od blízké silnice. Často jej najdete podél cest, na mezích, ale i na vlhkých lesních mýtinách.
Pozor! Čerstvé bobule je třeba přebrat od nezralých plodů a převařit nebo usušit. Syrové bobulky jsou jedovaté.
Sirup z černého bezu
Z černého bezu si snadno připravíte sirup, který oceníte zejména v zimě. Je totiž skvělým pomocníkem v době chřipek, nachlazení a rýmy:
- Zvyšuje imunitu
- Snižuje cholesterol
- Působí protizánětlivě
- Má antioxidační účinky
- Pomáhá bojovat s virovými a bakteriálními infekcemi
Bezový sirup vám pomůže rychleji se uzdravit při chřipce, angíně nebo onemocnění dýchacích cest, můžete jej však užívat i preventivně. Za jeho léčivé schopnosti mohou unikátní proteiny anthocyaniny, které najdete třeba také v borůvkách. Jen pozor – plody musí být opravdu z keře černého bezu (Sambucus nigra), dostatečně zralé a minimálně 20 minut převařené. Syrová šťáva totiž může být nejedlá až jedovatá. Vydejte se s nůžkami do svého okolí, naplňte své košíky a připravte si zdravý sirup podle našeho receptu.
INGREDIENCE NA SIRUP Z ČERNÉHO BEZU
- 1 kg plodů černého bezu (bezinek)
- 700 g třtinového cukru
- šťáva z 1 citronu
- skořice, hřebíček, badyán (nemusí být)
RECEPT NA BEZOVÝ SIRUP
- Pomocí vidličky otrhejte omyté plody, zalijte je studenou vodou a nechte 24 hodin macerovat.
- Po macerování přidejte koření, citronovou šťávu a vařte 20 minut na středním plameni.
- Vylovte koření, rozvar rozmixujte ponorným mixérem a přepasírujte přes sítko vyložené plátýnkem.
- Přisypte cukr a vařte dalších 20 minut. Cukr by se měl úplně rozpustit a sirup dostatečně zhoustnout. V případě potřeby sirup vařte déle.
- Ještě horký sirup plňte do sterilních sklenic, uzavřete, nechte vychladnout a uchovejte na studeném místě.
Tip: Chcete krásný dárek pro své blízké? Naplňte sirup do sklenic Weck, přidejte pěknou etiketu, stužku a máte hotovo. Pro ozvláštnění můžete pro dospěláky vytvořit bezinkový likér – stačí do kořeněného sirupu přidat cca ⅓ rumu.
PS: Sirup nemusíte užívat jen po lžičkách, skvěle se hodí do jogurtů, na palačinky nebo vafle.