Kysané zelí ve sklenici

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT


 

Kvašené nebo také kysané zelí je základem zimní kuchyně a to hlavně díky vysokému obsahu C. Pokud nemáte možnost naložit si zelí do velkého zelňáku na celou zimu, vyzkoušejte náš návod na zelí kvašené ve sklenici.

Zelí očistíme od vrchních poškozených listů, rozpůlíme a vykrojíme tuhý košťál. Nakrájíme nebo nakrouháme na co nejjemnější nudličky. Ve velké míse ho rovnoměrně osolíme, okmínujeme a poctivě promícháme.

Potom zelí v míse promačkáváme a pěchujeme - rukou, nebo si pomůžeme velkou vařečkou, dřevěnou paličkou na maso nebo speciálním dřevěným tloukem. Nahradíte tím klasické šlapání zelí ve velkém množství. Zelí pustí šťávu a má potom i jasnější barvu.

Natlačíme jej do vymytých sklenic Weck. a zatížíme talířkem, miskou, nebo skleněným víčkem vhodného průměru (doporučujeme víčko Weck průměr 80mm) tak, aby zelí bylo zatížené pod hladinou.

Dnes se dají koupit speciální těžítka na domácí kvašení. To zatížení je velice důležité, na vzduchu by zelí ztmavlo a zkazilo by se. A další důležitá zásada - hladina šťávy by měla být cca 5 centimetrů pod okrajem sklenice, jinak hrozí, že vám část šťávy přeteče.


Sklenice uzavřete a nechte stát v teple minimálně 3 dny, můžete ale i déle (max. 3 týdny). Poté buď zkonzumujte nebo přeneste do chladna, aby se zastavilo kvašení.

Při kvašení vznikají plyny a zelí má snahu se zvedat a docela nabyde. Sklenice by měly umožnit případný přetlak upouštět a přitom zabraňovat vnikání vzduchu dovnitř. Weckovky jsou k tomuto účelu naprosto ideální.

V receptu můžete bílé zelí nahradit červeným, případně experimentovat s různými kombinacemi další zeleniny (mrkev, cibule, česnek, ředkev) nebo koření (čerstvý zázvor, chilli, hořčičné semínko).

Kvašené zelí je jedlé v kterékoliv fázi. Jen pozor pokud se potáhne povlakem vůní připomínající kvasnice či začalo plesnivět. Při nabírání vždy nabírejte čistou vidličkou a nádobu dobře uzavřete.

x