Kimči - základní recept

Podzim je tady a spolu s ním potřeba utužovat imunitu. Než se pustíte do polykání tabletek, vyzkoušejte příjemnější cestu – sezónní suroviny a další delikatesy plné vitamínů! Jednou z nich je například kimchi (čtěte kimči), ostré fermentované zelí z Korei, které se podává jako příloha k jídlu. Jakmile jej jednou vyzkoušíte, po receptu na kimchi budete sahat celoročně, nejen pro posílení imunity. 

kimchi recept

Suroviny pro posílení imunity

Když se na podzim prudce ochladí, naše tělo se musí vyrovnat s velkým stresem. V tu chvíli je potřeba, aby zafungovala imunita – často se však stává, že je vlivem nevhodného životního stylu oslabená. Jsme pak náchylnější na rýmu, chřipku a další neduhy, a místo abychom si užívali procházky mezi barevnými stromy, ležíme s teplotou v posteli. Jak tomu zabránit?

Na podzim je třeba dbát na posílení imunity. Toho můžeme dosáhnout různými způsoby, nejdůležitější je však zdravý životní styl – dostatek spánku, pohyb a vyvážená strava. U té je pak vhodné soustředit se na sezónní suroviny a potraviny bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty a další prospěšné látky.

Někdo dává přednost tmavě modrým bobulím – borůvkám a bobulkám černého bezu. Můžete si z nich například připravit zdravý bezinkový sirup podle našeho receptu. Další variantou jsou horké a ostré pokrmy, ale také pokrmy, které prošly mléčným kvašením – klasické kvašené zelí nebo třeba naše Zelenináda. Nebo právě kimchi.

Kimchi: Asijské kvašené zelí

Pokud si chcete v kuchyni trochu zaexperimentovat, vyzkoušejte místo klasického zelí asijské kimchi. Jde o tradiční korejský pokrm z fermentovaného čínského zelí s chilli a dalšími přísadami. Existují stovky variant a každá rodina má ten svůj „nejlepší recept“. Podobně, jako to máme my se svíčkovou.

Správně by kimchi mělo fermentovat i několik měsíců, získá tak opravdovou sílu a pořádně silné, velice typické aroma (kdo vyzkouší, pochopí :). Výborně ale chutná i hned, po týdnu nebo měsíci. Je jen na vás, kolik mu dáte času. Hodí se jako chuťovka ke všemu – k rýži, k masu, k asijským nudlím, ale i na oživení našeho klasického segedínského guláše.

INGREDIENCE NA KIMCHI

  • 1 kg čínského nebo pekingského zelí 
  • 3 jarní cibulky 
  • 2 centimetry čerstvého zázvoru
  • 3 stroužky česneku
  • 20 g soli
  • 1 lžíce rýžové nebo hladké mouky
  • chilli paprička nakrájená na tenká kolečka
  • 1 lžíce cukru
  • 1 lžička mleté papriky

JEDNODUCHÝ RECEPT NA KIMCHI

  1. Zelí rozčtvrťte, odstraňte tuhou část a nakrájejte na větší kousky na jedno sousto – asi 2 x 2 centimetry.
  2. Nakrájené zelí vložte do velké mísy, promíchejte se solí a pořádně promasírujte. Nechte jej hodinu odstát, vymačkejte co nejvíc vody a slijte ji do kastrůlku. 
  3. Vodu ze zelí zahřejte na mírném plameni, přidejte lžíci (rýžové) mouky, nakrájenou chilli papričku, mletou papriku a cukr. Vše společně povařte do zhoustnutí a nechte vychladnout.
  4. Jarní cibulku nakrájejte na kolečka a zázvor i česnek na malé kousky.
  5. Zelí promíchejte se zázvorem, česnekem a cibulkou, přidejte paprikovou pastu a dobře ji do zeleniny zapracujte. 
  6. Hotovou směs napěchujte do skleniček, ale ne až po okraj – zelenina při kvašení zvětšuje svůj objem. Zelí zatižte tak, aby bylo neustále ponořené ve šťávě.
  7. Skleničky nechte stát v pokojové teplotě mimo dosah přímého světla. 
  8. Po týdnu sklenice přendejte do lednice a postupně odebírejte podle chuti.

kimchi zelí

Tipy na závěr

  • Skvělým pomocníkem jsou velké skleničky Weck se širokým hrdlem, kterým pohodlně prostrčíte menší víčko na zatížení – například víčko o průměru 80 mm do sklenice o průměru 100 cm. 
  • Kvašení pokračuje i po přesunu do lednice, ale výrazně pomaleji. Kimchi tak vydrží i několik měsíců a jeho chuť se neustále rozvíjí. Je však třeba dávat velký pozor na kontaminaci – vždy používejte pouze čisté kuchyňské náčiní.
  • Do kimchi se dá použít v podstatě jakákoliv košťálová zelenina, tedy běžné zelí, kapusta (tu doporučujeme spařit 1 minutu ve vroucí vodě, jinak bude tuhá), bílá i černá ředkev, kořenová zelenina, mangold, červená řepa… Základem je dochucení zázvor-česnek-chilli a pokud holdujete typickým asijským chutím, můžete ještě přidat rybí omáčku.

Jak jsme již zmínili, receptů na kimchi je nespočet. My jsme pro vás sepsali ten úplně nejjednodušší, se kterým můžete začít a poté experimentovat. Je jen na vás, jestli přidáte i další druhy zeleniny, jiný poměr koření, rybí omáčku... Fermentování zdar! :) 

x