Kančí kýta se šípkovou omáčkou je klasika české kuchyně, která spojuje jemnost zvěřiny s výraznou chutí šípků. Tento pokrm je ideální pro podzimní a zimní období, kdy zahřeje a nasytí. Připravte si doma tuto delikatesu a překvapte rodinu či přátele tradičním jídlem, které nikdy nezklame. S naším receptem to bude hračka!

Kančí maso podle šéfkuchařů
Pro mnoho lidí kultovní dobrota, pokud je na jídelním lístku v restauraci, ale málokdo má odvahu připravit si ji doma. Věřte, že to není až zase tak moc složité. Prozradíme vám několik triků starých kuchařů. A jestli se vám do přípravy masa přecijen nechce, ale máte chuť na zvěřinovou pochoutku, není nic jednoduššího, než vybrat si z našich domácích zvěřinových paštik.
##PRODUCT-WIDGETS-34079##
Ingredience na kančí na šípkové omáčce
- 1 kg kančí kýty
- 50 g slaniny
- po 200 g mrkve, celeru, cibule
- 3 dcl červeného vína
- koření po 1 č. lžíci - černý pepř, jalovec, nové koření
- půl lžičky skořice, 1-2 hřebíčky, kousek badyánu
- lžíce cukru
- sůl
- 100 g šípkového džemu
- 50 ml smetany
Recept na kančí na šípkové omáčce
- Nejprve něco o masu z divočáka: používá se podobné dělení kusu jako u vepřového. Na úpravy masa dušením, což je náš případ, je vhodné maso prošpikovat, aby zůstalo šťavnaté.
- Ze silného plátku slaniny nakrájejte hranolky, úzkým nožem zajeďte do masa a do vzniklé dírky zasuňte slaninu. Když si hranolky slaniny zamrazíte, půjdou pak do masa mnohem lépe.
- Prošpikované maso je vhodné ovázat provázkem do válcovitého tvaru, aby se rovnoměrně vařilo a při krájení vznikly plátky podobné velikosti.
- Mírně osolte, okořeňte drceným černým pepřem, jalovcem a novým kořením a opečte zprudka na sádle v kastrolu ze všech stran. Nemělo by to trvat déle jak 5 minut. V kastrolu teď máte napečenou šťávu z masa, pokud je moc tmavá, tak přidejte sklenku vína a vařečkou vše odlepte ode dna.
- Jakmile je víno téměř vyvařené, přidejte kořenovou zeleninu a bobkový list, kousek badyánu, hřebíček, skořici a lžíci cukru. Vše restujte za častého míchání, až je zelenina zlatohnědá.
- Nyní přidejte maso, podlijte vývarem a zbytkem vína, osolte a duste přiklopené, až je maso měkké. Není-li maso celé ponořené, musí se čas od času otočit, aby chytlo chuť zeleninového základu.
- Hotové maso vyjměte a nechte odpočinout bokem (zakryté, aby neoschlo), lépe se vám pak bude krájet a nebude se rozpadat.
- A teď k omáčce - vylovte ze šťávy vyvařené koření, ponorným mixérem vše rozmixujte a přidejte šípkový džem. Vzniklá omáčka se pak už jen dochutí solí, případně citronem, a zjemní smetanou.
- Z masa odstraňte provázek a nakrájejte na plátky, na talíři přelévejte omáčkou. Podávejte s houskovými knedlíky.
Přejeme dobrou chuť