- 0,7 kg oloupané rebarbory, nakrájené na cca 1 cm kousky
- 0,5 kg cibule, nakrájené nadrobno
- 0,5 kg jablek, oloupaných, nakrájených na cca 1 cm kostky
- 50 g čerstvého zázvoru, oloupaného a nastrouhaného
- 300 ml červeného vinného octa
- 200 g sušených švestek
- 100 g sušených brusinek
- 1 lžíce hořčičných semínek
- 1 lžíce kari
- 400 g tmavého cukru
- 2 lžíce soli
Rebarbora je původem tibetská zelenina, která se ale velice lehce uchytila i v našich podmínkách. Jde o jednu z prvních jarních zelenin, kterou si můžete sklidit na zahrádce už koncem dubna.
Konzumují se pouze tepelně upravené řapíky, nejlépe jen do svátku sv. Jana (tedy do konce června). Potom už je rebarbora příliš kyselá. Také se nesmí vařit v hliníkovém nádobí, do jídla se můžou vyloučit nebezpečné látky.
Reveň, jak se také rebarboře někdy říká, obsahuje velké množství vápníku, dokonce více než stejné množství mléka. Má lehce pikantní kyselou chuť, která se skvěle kombinuje se sladkým. Oblíbené jsou koláče s drobenkou nebo crumble.
MY VÁM NABÍZÍME RECEPT NA REBARBOROVÉ ČATNÍ:
Skvěle se hodí k tvrdým sýrům a pečivu. Vinný ocet, cibuli a zázvor vložíme do velkého hrnce a přivedeme k varu, necháme vařit 10 minut.
Přidáme všechny ingredience kromě rebarbory, opět přivedeme k varu a necháme bublat 10 minut. Vsypeme rebarboru, vaříme dalších 20 minut.
Čatní by mělo být husté a lepkavé. Necháme 15 minut odležet, plníme do malých zavařovacích skleniček, ještě horké je obrátíme a položíme na složenou utěrku, chutney se horkem zakonzervuje. V suché a chladné spíži vydrží i několik měsíců.
Chutney to sluší ve skleničkách Weck, můžete je potom darovat jako luxusní jedlý dárek.