Vánoce si jako jedny z mála svátků i do dnešní moderní doby zachovaly své zvyky, pranostiky a také tradiční pokrmy. Pojďme si je společně projít a zjistit jejich symboliku. Proč držíme na Štědrý den půst, proč vánočku pleteme z devíti pramenů a proč na štědrovečerní tabuli patří kapr a houbový Kuba?
Vánoční celodenní půst je ukončen s první noční hvězdou štědrou večeří, kdy začíná vánoční hodování. Prvním pokrmem byla polévka. Dle krajových nebo rodinných tradic nejčastěji houbová, hrachová, čočková nebo rybí polévka. Luštěninové jsme pro vás připravili z těch nejkvalitnějších suroviny i my.
Podle tradice mělo být na tabuli devět jídel, které měly všichni z rodiny ochutnat. Hlavní chody se lišily často podle krajů, ale také podle movitosti rodiny. Podávala se houbová omáčka s chlebem, sladké kaše z jahel nebo ovsa se sušeným ovocem a ořechy, pučálka, zelníky, ale nejčastěji houbový Kuba.
Toho můžete ochutnat i v našem provedení zapečeného přímo ve skleničce. V bohatších rodinách nesměla chybět ryba, raci nebo hlemýždi.
Ryba byla sice symbolem Vánoc, ale samotné rozšíření bramborového salátu a smaženého kapra nastalo až po druhé světové válce. Zeptejte se svých prarodičů, jaká byla jejich štědrá večeře v dětství a budete překvapeni.
Na vánoční tabuli nechybělo ovoce (jablka, sušené švestky, ořechy), vánočka, drobné cukroví a figurální pečivo z kynutého těsta. Nesměl chybět perník, kterým se zdobil vánoční stromeček.
Vánočka je pečivo s dlouhou historií. Dříve se dávala darem jako obřadní pečivo a váže se k ní hodně pověr a vánočních zvyků. Do vánočky se zapékala mince, kdo ji našel, zajistil si tak zdraví a bohatství na celý rok. Vánočka se pletla z devíti pramenů. Z nichž každý má svůj symbol. Spodní čtyři představují zemské živly (slunce-oheň, voda, země, vzduch), tři prostřední lidský rozum, cit a vůli a horní pletenec představuje spojení lásky a vědění.
Na závěr večeře se vánočka rozkrájela a každý dostal svůj kousek, nezapomnělo se na hospodářská zvířata a drobečky se nesly k ovocným stromům, aby dobře plodily.
Jaké by to byly Vánoce bez vánočního cukroví? Každá hospodyňka má své osvědčené recepty na pracny, linecké a rohlíčky. Najdeme je na každém rodinném tácu či etažéru. Dle pověry by mělo být sedm nebo třináct druhů.
A teď už jen pustit koledy, zapálit svíčky na adventním věnci a čekat jestli vám Ježíšek letos donese nějaké dárky.