Sádlo se škvarky

Máme tady období zabíjaček a s ním i vepřové hody. Pokud vám na stole přistane kus zvaný hřbetní sádlo, vyškvařte si domácí sádlo se škvarkama.

Jedná se o vrstvu tuku pod hřbetní kůží, který má výborné vlastnosti. Správně vyškvařené sádlo je kvalitní, trvanlivé a snese celkem vysoké teploty, aniž by se přepálilo. Zároveň smaženým potravinám dodá neodolatelnou vůni. Škvarky jsou výborné samotné na chlebu nebo jako součást pomazánek.

Vyškvařené sádlo nebo pomazánku potom doporučujeme uchovávat ve skleničkách Weck se skleněným víčkem a gumičkou. Tuk tak nepřijme nechtěné pachy jako se často děje u klasických víček nebo u plastových krabiček.

Hřbetní sádlo seženete u každého řezníka, ale i tady platí, že je důležité dbát na kvalitu chovu. Nejlépe se obraťte na nějaké malého farmáře nebo někoho s domácím chovem, aby na vás při zabijačce myslel. Na co si dát u nákupu hřbetního sádla pozor? Na čerstvost, na výšku - vrstva syrového sádla by měla být alespoň 3cm, bez kůže. Zároveň by mělo být bílé a pevné. Pozor také na příliš velký podíl libového masa, které se někdy vyskytuje pod vrstvou sádla. Zmasilé škvarky jsou sice vynikající “křupky”, ale nejsou moc tolerantní na delší škvaření a sádlo pak může zhořknout.

Image 1

Vyškvařené sádlo najde v kuchyni široké využití. Nejlepší je samozřejmě na smažení, například řízky osmažené na sádle jsou neskutečná pochoutka. Na sádle však můžete smažit i masopustní koblihy nebo vdolky - naše babičky to nedělaly jinak. Jsou výborné do cibulových základů guláše, dušených masových pokrmů, ale i na přípravu jíšky do klasických českých polévek jako je bramboračka nebo cibulačka.

Sádlem se dříve mastily klasické české buchty, aby se od sebe lépe oddělovaly nebo s ním zkuste péct brambory v troubě.

V lidovém léčitelství se nesolené sádlo používá na hojení jizev a na některé ekzémy. Horké sádlo určené na mast můžete vylepšit přidáním bylinek působících pozitivně na pokožku (např. měsíček lékařský).

Pro nás je největší pochoutka čerstvé škvarky, ještě teplé, jen posolené a na čerstvém chlebu. Přinášíme vám recept jak na to.

x