Listopad je už podle názvu období padání listí, ranních mlh a prvních mrazíků.
Úroda už by měla být sklizená, zelí kvasí ve sklepě, zavařeniny stojí vyrovnané jako vojáci ve spíži, jablka, hrušky, dýně, patizony a cukety odpočívají ve sklepě a mrazák je plný k prasknutí. Zapálíme si oheň v krbu nebo se aspoň přitulíme k topení, uvaříme si čaj nebo svařák. Začíná čas odpočinku a zklidnění, máme totiž hotovo.
Poslední co sklízíme z pole jsou dýně, můžem je uskladnit ve sklepě nebo v jiné studené místnosti. Vydrží nám často až do jara. Více o dýních a jak je zpracovat si můžete přečíst v článku.
Začátek listopadu (2.11.) patří dušičkám. Svátku, který vychází z prastarého keltského svátku Samhain. Pro Kelty to byl nejdůležitější svátek, začátek nového roku, předěl mezi létem a zimou, teplem a chladem, mezi životem a smrtí. V noci ze 31.října na 1.listopad se podle Keltů stírala hranice mezi živými a mrtvými a je to čas vzpomínky na ty, kteří odešli. Po celou noc zářily u obydlí ohně, aby zemřelé duše našly rychleji cestu zpět a nemusely dlouho bloudit. Tato tradice se do jisté míry zachovala do dneška a my tak dodnes zapalujeme svíčky a vzpomínáme na své blízké. V angloamerických zemích se svíčky umisťují do vydlabaných dýní, které mají odehnat zlé duchy a přilákat ty hodné.
S “Dušičkami” je spojeno i spousta lidových rituálů. Lidé chystali pro své blízké zemřelé mléko a máslo (aby si mohli zhojit rány). Pekli se tzv.dušičky, pečivo ve tvaru překřížených kostí nebo rohlíčků plněných povidly nebo mákem. Upečte si společně něco dobrého, třeba rohlíčky plněné povidly a zavzpomínejme.
Zkuste si udělat černou hodinku, zapalte svíčky a povídejte si o nich. Jsou to krásné chvíle, když si zavzpomínáte třeba na vaše prarodiče.
Na Svatého Martina (11.11.) kouřívá se z komína a také přichází první sníh a nejznámější posvícenské slavnosti. Peče se husa, která je v tomto období nejvíc vykrmená a tučná, ochutnává se první svatomartinské víno. Dříve bylo posvícení spojeno s odměnami za předchozí rok. Na Martina se prodlužovaly smlouvy pro chasu a obecní zaměstnance a zároveň se hodnotil uplynulý rok.
K tomuto svátku se samozřejmě pojí i oblíbené pokrmy, které se na posvícenském hodování podávalo. Plněné svatomartinské rohlíčky, pečená husa se zelím a víno. Nemusíte si zrovna dělat hostinu, ale zastavit se v domácím kolotoči a připravit pár dobrot z našeho sortimentu, je skvělým programem pro brzké večery. Co třeba taková kachní paštika nebo stehýnka. K tomu kvašená zelenináda nebo nádivka, svatomartinské rohlíčky a první letošní víno.
Druhá polovina listopadu byla ve znamení společných domácích prací. Lidé se scházeli v chalupách, společně drali peří nebo se pomalu chystali na advent. Vyráběly se adventní věnce, ozdoby na stromeček a hlavně se vyprávěly příběhy. Na Svatou Cecílii (22.11.) a svatou Kateřinu (25.11.) se pořádají plesy a taneční zábavy. Poslední možnost se rozveselit před začátkem adventu, obdobím zklidnění a půstu.
Co si tento rok vyrobit trochu netradiční adventní věnec? Sklenice Weck mají prostě univerzální použití.