S podzimem dozrávají i dnes méně známé a méně využívané plody. Pojďme se podrobněji podívat na jeřabiny, které najdete podél cest i v lesích. Slouží jako zdroj potravy početnému ptactvu a září svými plody na celé okolí.
Celkově lze říci, že plody obsahují poměrně hodně vitamínu C a karotenoidy - podporují tak naši imunitu, kromě toho jsou jejich plody, květy, listy i kůra hojně využívaná v lidovém léčitelství.
JEŘABINA PTAČÍ
Divoce rostoucí strom, který se na podzim zbarví sytě oranžovými plody. Ty, které najdete volně v přírodě jsou většinou plané a mají velmi trpkou chuť. Ideální pro konzumaci je pěstovaný JEŘÁB MORAVSKÝ SLADKOPLODÝ, jehož plody nejsou hořké, ale naopak příjemně ovocně nasládlé a používáme je nejen pro výrobu našich džemů. Přesto je ale nejezte ve větším množství syrové, mohou dráždit žaludek. Raději je tepelně zpracujte.
Z plodů můžeme připravovat sirup, džemy nebo kuličky nasušit a přidávat do čajových směsí (třeba domácího se sušenými jablky a rakytníkem). Sušené plody jsou krásné i jako součást dekorace.
My jsme je využili do oblíbeného Jeřabinového džemu a do Hruškového kompotu s jeřabinami.
Jeřabinový džem může být neobvyklým doplňkem pro zvěřinu nebo pro výrazné sýry. Doporučujeme ho smíchat s majonézou - vznikne nám skvělá omáčka k hamburgeru nebo k trhanému masu.
Náš džem před vařením pasírujeme, aby jsme ho zbavili zrníček a slupek. Výsledek je potom nádherně hladký a v chuti připomíná pomerančovou kůru.
Pokud chcete vyzkoušet i kompot, zkombinujte jeřabiny s ovocem dozrávajícím ve stejné době. My jsme oprášili starý recept s hruškami, přidali kapku hruškovice a výsledek je epesní. Chuť sladkých hrušek, lehce trpkých jeřabin je podtrhlá řízností hruškovice. Určitě vyzkoušejte.
JEŘÁB OSKERUŠE
Strom rozšířený především v jižní Evropě má svou dlouhou tradici i na jižní Moravě. Jeho slávu oprašují v oblasti kolem Tvarožné Lhoty a vy tak můžete na slavnostech věnovaných tomuto stromu vyzkoušet džem, místní koláče a hlavně oskerušovici - tradiční pálenku.
ARÓNIE - JEŘABINA ČERNÁ
Zatímco jeřabina ptačí je u nás původní druh, aronie pochází ze Severní Ameriky, kde jeho plody sbírali indiáni. Jeho černé bobule jsou velmi zdravé a dají se využít v kuchyni. Obsahují velké množství vitamínu C, P a rutin. Zpevňují cévní stěny, harmonizují činnost štítné žlázy a snižují krevní tlak. Můžete z nich připravit léčivý kompot, sirup nebo nasušit a přidávat do čajových směsí. Jen jeho chuť je poměrně trpká a výrazná, je tak nutné ji “přebít” cukrem.