Jak na maso z divočáka?

Kančí maso (neboli maso z divočáka) patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější zvěřinu vůbec. A víte proč? Je stejně chutné, ale výraznější než tolik oblíbené vepřové. Zároveň obsahuje méně tuku a je lépe stravitelné.
Nejčastěji se k vám dostanou tyto partie:

  • pečeně
  • kýta nebo plec

Paštika z divočáka na červeném víně

My pro vás z kančího masa připravujeme paštiku na červeném víně. Je to jeden z našich bestsellerů a vy moc dobře víte, proč si ho tak rádi kupujete. Paštika je provoněná divokým kořením a jalovcem a je dobře roztíratelná. Zamiluje si ji snad každý milovník masa.

A k čemu se paštika z divočáka hodí?

Jelikož do výroby paštiky z divočáka přidáváme k pečenému masu červené víno, je zcela žádoucí si dát sklenku červeného vína i k paštice hotové.
Pokud chcete paštiku z divočáka podávat na malých kanapkách, doporučujeme osvěžit přidáním trošky džemu z červeného rybízu, který bude sloužit i jako ozdobný "kaviár" na kanapkách.

Pas╠îtika z divoc╠îa╠üka 3 

Kančí pečeně

Kančí pečeně je stejně jako ta z domácího prasátka krásně libová a jemná. Aby se příliš nevysušila, potřebuje trochu péče. Je skvělou volbou na minutky a jiné luxusní úpravy.

Maso můžete nakrájet na nudličky nebo medailonky a zprudka zatáhnout na rozpálené pánvi. Potom už jen stačí okořenit dle fantazie a přidat svou oblíbenou přísadu - lesní houby, červené víno, slaninu, brusinky.

Z pečeně můžete připravit efektní roládu, naplnit ji bylinkami a anglickou slaninou nebo tradičnější nádivkou. Případně připravit kančí kotlety podle svého oblíbeného receptu.

Kančí kýta a plec

Tyto dvě partie jsou prorostlejší tukem než hřbetní pečeně a proto se jedná o maso chuťově výraznější a šťavnatější. Obecně se hodí na pomalé dušení a pečení.
Kýta obsahuje méně tuku a tak se více hodí na pečení v celku, ideálně v zakrytém pekáčku. Plec je tučnější a můžete ji využít i jako mleté maso nebo pro pomalé pečení.
Jedná se o univerzální kousky, které využijete v celé šíři svého kuchařského repertoáru…od omáčky, přes guláš až po zvěřinový burger.

Doporučujeme maso naložit na 1 - 2 dny do “mořidla”. Pod tímto strašidelným názvem se ukrývá směs červeného vína s kousky kořenové zeleniny a divokého koření (tymiánu, jalovčinek,...).

Tradiční je úprava se šípkovou omáčkou, kterou připravíte z našeho šípkového džemu podle receptu na našem webu.

Pokud dáváte přednost smetanovým omáčkám, zaměňte při marinování masa červené víno za bílé. Kýtu potom opečte i se zeleninou v troubě, podlévejte “mořidlem”. Po propasírování výpeku, zahustěte smetanou a dochuťte. Podávejte s knedlíkem.

Oblíbené je také ragú z divočáka. Kostky masa osmahněte na oleji, zalijte červeným vínem (mořidlem), přidejte divoké koření a pomalu duste. Můžeme přidat houby a dotáhnout k dokonalosti džemem z červeného rybízu nebo brusinkovým džemem.

kanci

Nesmíme zapomenout na českou klasiku v podobě vepřo, knedlo, zelo. Připravujte úplně stejně, jen masu opět dopřejte marinování.

 

x