První letní měsíc je spojen s magickým slunovratem, ale také koncem školního roku a dnem dětí. Červen je měsícem, kdy se květy přetvářejí v plody, které během léta sklidíme. Všechno bují, sílí a rozrůstá se. V červnu si můžeme užít první jahody a třešně. Neměli bychom zapomenout nasbírat bezové květy, které se nám budou hodit při horečkách, rýmě a nachlazení a také oblíbené bylinky, které prý mají v tomto období čarovnou moc.
Hned první červnový den je věnován dětem - Den dětí si užijeme na společném výletě do přírody, kde nesmí chybět piknik plný našich delikates. Piknik je určen dětem a tak v piknikovém koši najdete sendviče s jejich oblíbeným džemem, jemná kuřecí paštika a bylinkové limonády z našich sirupů.
První červnový týden je završen svatým Medardem (8.června)., který určuje ráz počasí do konce června. Snad každý zná oblíbenou pranostiku - Medardovo kápě, čtyřicet dní kape. Lidé se k tomuto patronu obraceli s prosbou o zachování úrody, ochranu první senoseče a také pro zajištění dobrého zdraví.
Třetí červnová neděle patří tatínkům. V našich končinách není Den otců tak populární jako Den matek, a přesto bychom na něj neměli zapomenout. Tatínci určitě ocení řemeslně poctivou paštiku nebo masovou dobrotu. Samozřejmě nesmí chybět maličkost vytvořená z lásky - vyřezávané srdíčko, papírové přání nebo domácí dezert.
V záhonku už během června najdeme první jahody, oblíbené sladké plody, které jsou esencí přicházejícího léta. O tom, jak si je užít naplno, si můžete přečíst v našem článku Jahodová sezóna. Pokud nemáte možnost vychutnat si domácí jahody, vyzkoušejte náš jahodový džem, poctivě vyrobený z velkých kousků jahod.
V jižních částech republiky už dozrávají třešně - skvělí společníci pro lehké letní dezerty, třeba Třešňový crumble. Zavaříme i pár skleniček Třešňového kompotu na zimu, kdy si je z radostí přidáváme do bublanin nebo k nedělnímu obědu.
Nezapomeňte také připravit domácí ořechovku. Mladé ořechy jsou v té nejlepší fázi právě v druhé polovině června - ještě měkké a zelené. O Vánocích si potom dopřejete pod stromečkem voňavý domácí likér. Netradiční pochoutkou k sýrům nebo masu mohou být nakládané ořechy ve vanilkovém sirupu.
Voňavé bílé květy bezu obtěžkávají keře kolem lesních cest a připomínají, že je čas pomalu se připravovat i na zimní rýmy a nachlazení. Z bezu je i skvělá přírodní šumivá limonáda nebo drink z bezového sirupu a perlivé vody.
Přímo magickou nocí, se kterou je červen nejvíce spojován, je letní slunovrat. Ten přichází 20. nebo 21. června a váže se k němu mnoho rituálů. Příroda i sluníčko jsou na samém vrcholu, den je nejdelší v roce a noci jsou krátké. Lidé v těchto dnech uctívali Slunce, zapalovali se ohně, které měli Slunce podpořit a zároveň symbolicky očišťovaly od všeho zlého. Popel z těchto ohňů se na druhý den rozhazoval po polích pro dobrou a bohatou úrodu.
Letní slunovrat se promítá i do čarovné Svatojánské noci, která se slavila 23.června - den před svátkem svatéha Jana. S tímto dnem je spojeno tolik zvyků a rituálů, že se můžete těšit na samostatný článek.
Na konec školního roku poděkujeme paní učitelkám za náročný školní rok dárkovým balíčkem a my společně zajdeme za vysvědčení vybrat knížku.
Čeká nás nejkrásnější část roku - léto a prázdniny.