Kdo by nemiloval letní meruňkové knedlíky, meruňkové buchty nebo meruňkovou zavařeninu? Kromě kulinářského zážitku, ale meruňky přináší spoustu dalších benefitů a jsou mimořádně výživově hodnotné.
Bohužel jsou meruňky velmi náročné na podnebí a také mají velkou náchylnost k různým škůdcům. Tato původně stepní rostlina z Číny má ráda teplé oblasti se suchými léty. Bohužel jí to na jižní Moravě kazí květnové mrazíky, které téměř každoročně poškodí rozkvetlé meruňkové sady. Pěstitelé tak sady začínají nahrazovat ne tak náročnými vinicemi. Typicky oranžové voňavé plody proto můžete nejčastěji koupit jako produkt Turecka, Francie nebo Itálie.
Co se týká hodnotných látek - obsahují sice málo kyselin, ale hodně vitamínů (hlavně vit. A a C), minerálních látek (draslík a měď) a hlavně protirakovinných karotenů. Kromě toho posilují imunitní systém, ochraňují plicní sliznice a podporují schopnost soustředit se. Meruňky podle Číňanů prodlužují život a to samé tvrdí také ve francouzském Provence. Takže na tom bude něco pravdy :)
Nejlépe chutnají zralé plody, ani měkké, ani tvrdé. Přezrálé meruňky nejsou příliš šťavnaté a mají moučnou chuť a strukturu. Lépe je tedy trhat tvrdší plody, které mohou při pokojové teplotě ještě dozrát.
Aromatické meruňky jsou oblíbeným letním stolním ovocem za čerstva a široké uplatnění najdou v dezertech nebo koláčích. V arabské kuchyni se často kombinují s chilli a doplňují tradiční pokrmy připravované v tajine.
Nesmíme také opomenout oblíbené a tradiční meruňkovice a jiné lokální destiláty oblíbené po celé Evropě.
My jsme pro vás oprášili klasický recept na meruňkový džem, který připravujeme šetrným vařením čímž se nám daří částečně zachovat kousky meruněk a svěží ovocnou chuť.
A kde meruňkový džem použít? Skvělý je do palačinek a nesmí chybět v tradičním sachru. My jsme ho také vyzkoušeli ve francouzském jablečném koláči.
Nezapomeňte si kousek léta zavařit i na zimu podle našeho receptu na kompotované meruňky nebo zavařené meruňky s tymiánem.