Třešně patří k nejoblíbenějším druhům ovoce nejen pro svou chuť, ale také k obsaženým minerálním látkám. Najdete v nich draslík, vápník, fosfor, jód nebo hořčík. U obsahu vitamínů sice nejsou třešně zrovna na prvních místech, ale nabízí vyváženou kombinaci vitamínů skupiny B, C a E. Kromě toho obsahují červené barvivo antokyan, které je silný antioxidant a mírní tak záněty.
Třešně chutnají nejlépe, když si je můžete čerstvé utrhnout ze stromu. Ideálně za krásného letního dne na procházce. Třešně by se v rámci možností neměly skladovat déle než 2-3 dny, dobře se ale zmrazují (klidně i s peckou) a pak se bez rozmrazení dají použít do koláčů, nákypů nebo crumblů .
Klasikou mezi zavařováním, která dříve nesměla chybět v žádné spíži, jsou kompotované třešně . Kompot není vůbec náročný na přípravu a ve skleničkách Weck vám udělá radost i na pohled.
Vzhledově velmi podobné, ale chuťově výraznější, jsou višně. Pozitivní účinky jsou podobné jako u třešní, jen višně tolik “netrpí” na červíky. Dozrávají trochu později a mají často kyselejší chuť (záleží ale na odrůdě). Díky své výrazné chuti jsou skvělým základem pro džemy. Třeba nás okouzlila kombinace s kvalitním rumem a tato receptura, která byla mimochodem vítězem na soutěži Flora Džem 2018, se přetavila v oblíbený produkt v naši nabídce - Višňový džem s rumem Republica.
Pokud se vám na zahradě urodí, nezapomeňte si založit domácí griotku. Ověřený recept po babičce na voňavý “holčičí” likér griotku koluje už po všech kamarádkách. Jeho vyvážená chuť a nádherná rubínová barva totiž nadchne každou návštěvu, která si ihned žádá recept. Nyní tedy putuje i k vám - určitě stojí za to ho vyzkoušet.