Jak správně zavařovat ve skleničkách weck

Nemáte vůbec žádné, případně jen malé zkušenosti se zavařování a bojíte se zavařování ve skleničkách Weck? Přesně pro vás jsme připravili pár tipů, jak na to, aby byl výsledek vždy naprosto dokonalý a s minimální námahou. Brzy zjistíte, že na zavařování ve Weckovkách není nic složitého. 

jak

 

12 skvělých tipů: Jak na zavařování ve skleničkách Weck?

Zavařování získává opět na popularitě. Na jednu stranu nás sice domácí zavařování stojí více času, než když si koupíme hotový džem nebo jinou delikatesu, na druhou stranu však pod rukama vzniká pokaždé něco jedinečného. Jedná se také o skvělý způsob, jak zpracovat přebytky, žít udržitelněji a vyhnout se zbytečnému plýtvání a vyhazování jídla. Zavařování ve Weckovkách je navíc až neuvěřitelně jednoduché – stačí dodržet pár základních pravidel.

Takže až sklidíte letošní úrodu, kamarádka přinese košík třešní nebo čerstvých okurek nebo třeba nakoupíte na farmářském trhu, pusťte se s vervou do toho.

Tip: Jednou z velkých výhod zavařovacích sklenic Weck je jejich design a možnost opětovného využití. Domácí zavařenina se tak hodí nejen jako záchrana ve spíži, ale i krásný jedlý dárek, na který se nebude prášit.

1. Dostatek prostoru v zavařovací sklenici

Zavařovací sklenice plňte tak, aby pod víčkem zůstala alespoň minimální mezera, cca 10 mm. Tučná masa a zelenina v oleji potřebují ještě větší prostor, teplem hmota nabyde a část mastnoty by utekla pod víčkem ven.

2. Bezchybná hygiena

Při zavařování je extrémně důležitá hygiena. Používejte vždy čisté pomůcky a pečlivě umyté a osušené sklenice i víčka.

3. Perfektní stav gumiček

Pokud možno, používejte vždy nové gumičky, při opětovném použití nemusí vždy dobře těsnit. Nicméně, když už je znovu použijete, doporučujeme je vyvařit 2 minuty ve vroucí vodě. Náhradní gumičky jednoduše objednáte přímo na našem e-shopu.

4. Umístění klipsů

Při zavírání sklenic použijte dva klipsy umístěné přímo naproti sobě, u velkých víček můžete pro jistotu použít klipsy tři.

5. Správná teplota vody

Naplněné sklenice vkládejte do vody o podobné teplotě jako je obsah sklenic. Pokud máte doma tvrdou vodu, přidejte do ní proti vodnímu kameni dvě lžíce octa, aby sklenice neztratily jiskru.

6. Vypodložte sklenice

Na dno zavařovacího hrnce vložte utěrku. Díky tomu vám během zavařování nebudou sklenice tancovat po celém dnu a ťukat o sebe.

7. Ponořte celé sklenice

Při zavařování vodou zalévejte sklenice tak, aby byly zcela ponořené. Jestli nemáte dostatečně vysoký hrnec, alespoň sklenice přiklopte dalším hrncem, aby se co nejlépe prohřály i nad vodou.

8. Správné chladnutí

Jakmile je zavařování u konce, vyjměte sklenice je z vodní lázně a nechte je stydnout pomalu třeba na kuchyňské lince. Pokud by zůstaly při chladnutí pod hladinou, mohly by si přicucnout vodu, což je pochopitelně nežádoucí.

9. Pozor na velké rozdíly teplot

Horké sklenice rozhodně neochlazujte ledovou vodou, ani je nepokládejte na studenou dlažbu. Velký rozdíl teplot by mohl způsobit popraskání.

10. Ověření pevnosti víčka

Vychladlé sklenice osušte a odstraňte klipsy. Že víčko dobře drží ověříte jednoduše lehkým zatáhnutím za gumičku.

11. Označení sklenic

Nakonec sklenice označte názvem a datem výroby, aby se vám nepomíchaly a vždy jste sáhli po správné. Jestli plánujete zavařeninu použít jako jedlý dárek, přidejte také věnování. Na našem e-shopu najdete praktické samolepící etikety, které vám zjednoduší práci.

12. Odležení zavařenin

Abyste si vychutnali vlastnoručně vyrobené pochoutky naplno, nespěchejte a nechte je alespoň dva týdny odležet, lépe ale dva měsíce. Až s dostatečným odstupem se chutě pořádně promíchají, rozvinou a srovnají.

Jak vidíte, nejedná se o nic složitého. Pokud dodržíte tato základní pravidla, nemusíte se bát, že se vám výsledná zavařenina zkazí nebo zničíte skleničky. Teď už je na čase si vybrat ten pravý recept a pustit se do práce.

x