Ryby a jiná vodní žoužel byly už od pradávna nedílnou součástí lidského jídelníčku a to nejen na březích jezer a moří, ale i ve vnitrozemí. Rybami se tehdy hemžil každý potok a díky jejich snadné dostupnosti byly na stole mnohem častěji než nyní.
Ryba byla a je považována za maso tolerované v postním období. Proto se dříve zakládaly v okolí klášterů rybníky, které byly neocenitelným zdrojem ryb pro množství mnichů a jeptišek. Rybníky samozřejmě zakládaly i šlechtické rody pro potřeby své a poddaných, především ve středověku. Z té doby pochází naše největší rybníkářské oblasti (jižní Čechy, Pardubicko a jižní Morava). Bohužel se mnoho z nich do dnešních dob nezachovalo a my tak přišli o cenné vodní plochy a zdroj této zdravé potraviny.
Protože my ryby milujeme pro jejich chuť a zdravotní benefity, nabízíme vám skvělé rybí delikatesy ve skleničkách Weck. Jde o kulinářské receptury, které vyžadují ne úplně jednoduchý postup. Za to se nám i vám odmění dokonalou chutí a gurmánským zážitkem.
A které ryby v našich delikatesách najdete?
Především je to klasický český kapr. “Naši” kapři pocházejí z vyhlášených českých rybníkářských oblastí – Třeboňska a Pálavy. Věděli jste, že obě dvě oblasti mají chráněné označení původu? Je tak garantován jejich původ a především kvalita masa. A jak jsme toto kvalitní maso pro vás připravili?
Uzený kapr ve slunečnicovém oleji
Filety z kapra jsou jemně uzené na bukovém dřevě, nakrájené na kousky, vložené do skleniček, kde jsme je zalili slunečnicovým olejem a doplnili kořením. Maso je bez kostí, příjemně aromatické, hodí se na saláty, do pomazánek, na chlebíčky, na toasty, atd. Doporučujeme k podávání přidat pár kapek citronu.
Jedná se o tradiční recepturu na dokonale ochucené naložené maso. Představte si řádně nakořeněné porce kapra na cibulce, zalité pivním mokem a vše zvolna pečené, až se pivo téměř vyvaří. Svalových kostí, tzv. vidliček, se bát nemusíte, jsou změklé a rozpadají se podobně jako u sardinek v oleji. Skvělý je ke kváskovému chlebu nebo k zeleninovému salátu.
Další tradiční rybou, která nesmí chybět na české “rybí” tabuli je pstruh. Pstruhy odebíráme ve dvou pstruhárnách v našem okolí, jejichž sádky jsou napájeny křišťálově čistou vodou.
Používáme výhradně čerstvé pstruhy, které vaříme v páře, doplňujeme lžičkou přepuštěného másla a lehce okořeníme. Tato delikatesa se dá konzumovat za studena s pečivem nebo ohřátá, s bramborovými přílohami, zeleninou apod. Pstruzi do moravských potoků patří odpradávna a jsou naším tradičním výrobkem již od počátku naší manufaktury.
A na závěr jsme si nechali naši úplnou novinku - sumečka afrického. Tuto rybu jsme zvolili z mnoha důvodů. Sumeček africký, nebo také keříčkovec je sladkovodní ryba, která je čím dál více vyhledávaná. Především pro jeho lahodné maso, dietology ceněné pro vysoký obsah bílkovin, které navíc vůbec není cítit typickou "rybinou". V mase nejsou kosti, proto je oblíbené nejen u dětských strávníků.
Sumeček africký ve vlastní šťávě
Filety ze sumečka, které mnohým připomínají jemné krůtí maso nebo šťavnatějšího tuňáka, jsme připravili ve vlastní šťávě s trochou soli. Vynikne tak jeho delikátní chuť a struktura bez kostiček. Skvěle chutná k salátům nebo jen tak k čerstvému pečivu.
Pokud hledáte ten pravý dárek pro rybáře nebo milovníka rybích chutí, máme pro vás tip na dárkový balíček Rybářské trio. V designové krabičce najdete Pstruha na másle, Uzeného kapra a naši novinku Sumečka afrického ve vlastní šťávě.