Cukety jsou velmi zdravé, mají minimální obsah kalorií a přitom jsou plné minerálů. Příznivě působí na srdce, ledviny, trávicí ústrojí, pomáhá při léčbě cukrovky, revmatismu a dny. Má i protirakovinné účinky. A lze ji nápaditě upravit.
V kuchyni existuje neuvěřitelné kvantum receptů, jak je připravit. Děti milují krémovou cuketovou polévku, dospělí zase středomořskou minestrone nebo ratatouille, kde cuketa také hraje prim.
Nepříliš zdravou, ale výbornou variantou jsou cuketové řízky nebo cukeťáky (smažené placičky z nastrouhaných cuket). Cukety můžete zapékat s mletým masem a rajčaty, grilovat, udělat z ni “zelí” nebo upéct buchtu. Možností je prostě velké množství.
Pozdní cukety je nejlépe uložit do studeného sklepa, vydrží vám někdy až do prosince. My vám ale poradíme několik variant na jejich konzervování.
Nejjednodušší variantou je mražená cuketa - oloupaná nakrájená na plátky nebo nastrouhaná na hrubo. Protože je cuketa hodně vodnatá, takto uchované cukety se potom hodí hlavně do krémových polévek nebo do příkrmů pro malé děti.
Existuje také mnoho variant jak cuketu zavařit, my vám představujeme “ty naše” oblíbené recepty pro její uchování. Pokud pokrmy připravíte do krásných skleniček Weck, budete mít krásný dárek pro svoje známé nebo rodinu.
Skvělou variantou pro zimní večery je pečená cuketová pomazánka na topinky. Pod maso nebo jen tak k rýži se skvěle hodí zeleninová směs, kde hraje prim cuketa a paprika, případně i jiná sezónní zelenina.
Skvělou variantou pro gurmány jsou plátky grilované cukety s bylinkami a česnekem naložené v oleji. Případně je můžeme smotat do roládky, naplnit kořeněným sýrem a slaninou a také naložit do oleje. Získáme tak neobvyklou pochoutku - jednoduchý studený předkrm a výbornou delikatesu k vínu nebo pivu.
A jaké jsou vaše oblíbené postupy na konzervování cuket?