Bylinky mají velký význam nejen v dochucování jídel, ale i v tradičním léčitelství. Na každý parapet či balkon se určitě vejde pár květináčů s bylinkami. Můžete je zasadit i do truhlíků, udělají vám hodně parády.
Teď v květnu je nejlepší nakoupit již rozpěstované bylinky v místním zahradnictví či květinářství, většinou mají velmi širokou nabídku. Bylinky ze supermarketu nejsou pro život “venku” příliš uzpůsobené, musíte je minimálně přesadit do kvalitnější zeminy a postupně otužovat.
My vám přinášíme náš seznam těch, které by v kuchyni neměly chybět:
1. Bazalka má široké využití především ve středomořské kuchyni, ale své místo najde i v lidovém léčitelství. Její chuť se skvěle hodí do salátů, na pizzu nebo k rajčatovým pokrmům. Je jedna ze základních bylinek italské kuchyně, která je oblíbená na celém světě i u nás.
V lidovém léčitelství se používá pro podporu trávení, pomáhá při bolestech hlavy, nespavosti a stresu.
2. Druhů máty je vícero, ovšem každý druh má svoji typickou vůni, kterou se může značně odlišovat, a proto nemusí být vhodný pro každé uplatnění. Oblíbená je klasická silná máta peprná, trochu jemnější kadeřavá, zajímavou ovocnou chuť má pomerančová... Silná mentolová chuť této bylinky vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Má široké využití v lidovém léčitelství - uklidňuje zažívání, pomáhá při nachlazení, bolesti zubů, osvěžuje dech a také posiluje nervovou soustavu. V kuchyni se používá do koktejlů, krásně ozdobí i dezerty.
3. Meduňka krásně voní po citrónech a hodí se na přípravu léčivých čajů, letních nápojů nebo do koupelí. Používá se k léčbě oparů, zažívacích problémů, nespavosti, nachlazení a chřipky. Mladé lístky je možno přidávat také do zeleninových nebo ovocných salátů.
4. Rozmarýn má široké využití jako silně aromatické koření nejen ve francouzské a italské kuchyni. Přidává se do dušených pokrmů, skvěle se hodí k bramborám, zelenině nebo k výraznějším rybám. Dá se použít větvička v celku, kterou po vaření z pokrmu vyjmete, nebo nasekat “jehličky” na malé kousky. Větvičky můžete použít také jako napichovátka, na kterých můžete péct maso nebo zeleninu. V lidovém léčitelství se pak doporučuje pro stimulaci krevního oběhu, léčbě revmatismu, nachlazení a astmatu.
5. Tymián je velmi aromatická rostlina s širokým využitím v středomořské kuchyni. Skvěle ladí s bílými fazolemi, se zeleninou, mletým či grilovaným masem a rybami. Snáší i dlouhou tepelnou úpravu a hodí se tak do polévek a dlouho dušených pokrmů. Pro své účinky podporující trávení se s oblibou přidává do tučných pečených jídel. V lidovém léčitelství se často používá při zahlenění, nachlazení a kašli.
6. Oblíbená bylinka petrželka by neměla chybět na žádné bylinkové zahrádce. Má velice široké využití - její bohaté a silné charakteristické aroma se skvěle hodí k polévkám, bramborám, ale je také velmi oblíbená ve středomořské kuchyni. Její hladká verze je o něco pikantnější než tzv.kudrnka - petrželka kadeřavá
7. Kdo by neznal v našich končinách tolik oblíbenou pažitku. Její chutí a vůní osvěžíte mnoho jednoduchých jídel - máslem namazaný čerstvý chléb, míchaná vajíčka, tvarohová pomazánka, brambory,...každý ji má rád. Konzumovat můžete i květy, které krásně ozdobí každé jídlo. Šnytlík by prostě neměl chybět v žádné kuchyni nebo bylinkovém záhonku.
8. Saturejka je velmi aromatická rostlina, vhodná jako koření v kuchyni. Pomáhá při zažívání a používá se tak do těžkých jídel např. při marinování uzenin nebo přípravě luštěnin. Její výluh je znám svými protizánětlivými účinky, zabraňuje tvorbě plynů při nadýmání a působí proti střevním parazitům.
9. Šalvěj je rostlinou s velkým obsahem léčivých látek a neměla by chybět v žádném bylinkovém záhonku. Je vhodná na čaj, kloktání a obklady. Čaj ze šalvěje se pije po tučných jídlech, pomáhá totiž při zažívání. Jako kloktadlo pomůže při angínách, při bolestech zubů či při aftech v dutině ústní. Má široké využití také ve středomořské kuchyni, hlavně v té italské.
10. Majoránka je velmi aromatická rostlina známá jako kuchyňské koření. Majoránkou se koření hlavně tučné a vydatné pokrmy (bramboráky, uzeniny, polévky). Čaj z majoránky je vhodný při bolestech hlavy.
A jak se poprat s bylinkovou úrodou? Možností jak využít bylinky, které nestihnete zpracovat čerstvé přímo v kuchyni, je několik. Bylinky můžete nakrájet a usušit, nakrájené na menší kousky uplatníte při vaření, velké potom použijte jako léčivý čaj.
Další možností je bylinky naložit do oleje, připravit bylinkové pesto nebo naložit do octu. Originální variantou je naskládat nasekané bylinky do formiček na led a zalít olivovým olejem nebo rozpuštěným máslem. Po zamrazení si potom můžete “vylupovat” malou porci bylinek při každodenním vaření.
Pro skladování sušených bylinek, olejů i octů doporučujeme skleničky Weck. Vaše výrobky nenatáhnou nechtěné pachy ze skleněných víček (stává se to často u použitých plechových nebo plastových víček), jsou dobře utěsněné a nezplesniví. Máte tak i originální dárek pro všechny milovníky domácích dobrot od srdce.